VARGA SÁNDOR természetgyógyász receptjei
Burgonyás kukoricakenyér
2006. október 2.
Hozzávalók:
50 dkg burgonya, 14 dkg rizsliszt, 15 dkg kukoricaliszt, 5 dkg élesztő, 1 ek növényi zsiradék, tengeri só, 1 ek méz
Elkészítése:
Az élesztőt a mézzel és rizsliszttel langyos vízben felfuttatjuk. A többi rizsliszttel kevert főtt és áttört burgonyához adjuk, majd annyi vízzel, hogy lágy tésztát kapjunk, összedolgozzuk. Sütőformát fóliával kibélelünk, és kikenjük zsiradékkal. A tésztát a formában meleg helyen kelesztjük, és előmelegített sütőben, közepes hőfokon készre sütjük.
Búzakolbász krém
2006. október 2.
Hozzávalók:
45 dkg búza, 8 ek zabpehely, 3 ek pirospaprika (édesnemes), 1 tk őrölt bors (fekete), 3 gerezd fokhagyma, 2 tk őrölt fűszerkömény, 1 ek ételízesítő (Vegamix), 15 dkg növényi zsiradék (margarin, olíva olaj, pálmazsír stb.)
Elkészítése:
A búzát 12 órával az elkészítés előtt áztassuk be hideg vízbe úgy, hogy jól ellepje. Forraljuk fel és utána lassú tűzön főzzük kb. 1 órát. Akkor főtt meg, ha már a búzaszemek kezdenek felpattanni. Finom, a főtt kukoricára emlékeztető illata és íze van. Öntsük le róla a vizet és daráljuk le húsdarálón (lehetőleg finom tárcsán) majd összekeverjük az összes hozzávalóval. A zsiradék mennyiségével lehet beállítani a kenhetőséget. Pirított barna kenyéren nagyon finom.
Diós árpával töltött padlizsán
2006. október 2.
Hozzávalók:
20 dkg árpagyöngy (gersli), 0,5 liter víz, 4 db padlizsán (kb.1,2 kg), 5 dkg dióbél, fél citrom leve, késhegynyi bors, só, 0,25 liter paradicsomlé, 1 tk ételízesítő (Vegamix), 2 ek olaj.
Elkészítése:
Az árpát megmossuk, legalább 2 órára beáztatjuk vízben. Az áztatóvízzel felforraljuk, lassú tűzön 30 percig fedő alatt pároljuk. A padlizsán meghámozzuk, hosszában félbevágjuk. Teáskanállal kikaparjuk a belét úgy, hogy kb. 1 cm húsa megmaradjon. A padlizsán belsejét és a dióbelet finomra vagdaljuk. Az árpagyöngyöt leszűrjük és hagyjuk kihűlni. A padlizsán belsejével, dióval, citromlével, borssal, kevés sóval elkeverjük. A kivájt padlizsánokat megtöltjük a masszával és tűzálló tálba, vagy tepsire helyezzük. Az olajat és a paradicsomlevet összekeverjük az ételízesítővel, majd a padlizsánokra öntjük. Előmelegített sütőben (közepes lángon) 40 percig sütjük. Padlizsán helyett tököt, cukkinit is használhatunk.
Diós zabpehely krém
2006. október 2.
Hozzávalók:
75 g zabpehely, 0,6 dl víz, 1 közepes fej vöröshagyma, 30 g dióbél, 1 evőkanál olaj, 1 teáskanál sűrített paradicsom, 2 teáskanál mustár, 30 g margarin, 1 teáskanál citromlé.
Elkészítése:
A zabpelyhet tálba tesszük, ráöntjük a vizet, és kb. 10 percig állni hagyjuk. A vöröshagymát tisztítás után finomra daráljuk vagy reszeljük. A diót szintén ledaráljuk. Ezután a zabpehelyhez hozzáadjuk a hagymát, olajat, paradicsomot, a mustárt, a diót, a margarint és a citromlevet. Habosra turmixoljuk. A megkent kenyereket díszíthetjük nagyobb diódarabokkal, snidlinggel, apróra vágott petrezselyemmel, szálakra reszelt sárgarépával.
Élesztő és kovász nélküli lepény
2006. október 2.
Hozzávalók:
15 dkg teljes őrlésű liszt (8 dkg Graham liszt + 7 dkg fehérliszt), 1 dkg szójaliszt, 2 ek olívaolaj (étolaj, vagy 1 ek vaj), 1 mk őrölt köménymag, 1 mk tengeri só, víz.
Elkészítése:
Keverjük össze a liszteket a zsiradékkal és egy kevés vízzel addig, amíg palacsintatészta sűrűségű nem lesz. Adjuk hozzá a fűszert és a sót és hagyjuk fél óráig állni. Süssünk belőle palacsintasütőben vékony lepényeket közepes lángon (különben nem sül át) és tegyük egymásra őket. Így nem szárad ki és göngyölhető, vagy hajtogatható marad. Nagyon finom krémekkel töltve (pl. fokhagymás padlizsánkrém, vagy shii-take gombakrém) gyerekeinknek uzsonnára, vagy fő étkezésre bármilyen idénysalátával.
Farsangi "aprósütemények"
2006. október 2.
Hozzávalók:
Különböző színű kenyerek, krémek, diódarabkák, süteményszaggató formák (pl. fenyőfa, szív, stb.)
Néhány ötlet a krémekhez:
fehér színű krém - bármelyik light margarin habosra keverve egy kis krumplipürével
piros színű krém - készen kapható körözött, vagy pirospaprikával színezett fehér krém
zöld színű krém - egy csomag mélyhűtött spenót (sóska, ízlés szerint), amelyet felengedés után l gerezd zúzott fokhagymával, kevés borssal, l mokkáskanál Vegetával, csipetnyi gyömbérrel lassú tűzön főzzük, amíg a levét elfövi. Kihűlés után, tetszés szerint fehér krémmel össze kell keverni. Aki egyiket sem szereti, az próbáljon meg apróra vágott snidlinget, vagy petrezselymet keverni a fehér krémhez.
Elkészítése:
Először a felszeletelt kenyerekből ki kell szúrni a kívánt formákat, a leggazdaságosabb módon. Ezután a formákat megkenjük a különböző színű krémekkel, és tetszés szerinti magasságra összeragasztjuk őket. A tetejüket is megkenjük, rátesszük a diódarabkákat, esetleg apróra vágott petrezselyem vagy zellerzölddel, pirított napraforgómaggal, szezámmaggal díszítjük. Kínáljunk mellé sok zöldséget, pl. lila és újhagymát, hosszú metéltre vágott sárgarépát, uborkát, céklát és zellert.
Ötlet: ha a hozzávalókat pogácsaszaggatóval szaggatjuk ki, akkor színpompás „mignonokat", ha vékonyan felszeletelt kerek cipót kenünk meg , akkor különleges „tortát" kínálhatunk a vendégeinknek
Fűszeres barnarizs
2006. október 2.
Hozzávalók:
20 dkg barna rizs, 4 dl víz, só, fél-fél csokor petrezselyem, metélőhagyma (snidling), zöldkapor, 1 mk fekete bors.
Elkészítése:
A barna rizst a vízzel felforraljuk, majd lefedve, lassú tűzön kb. 45 percig hagyjuk duzzadni. Ha elfogy a folyadék, kb. fél csésze vizet öntünk hozzá, és még 5 percig főzzük. Végül levesszük a fedőt, hogy a maradék folyadék elpárologjon. A rizst kevés sóval és az apróra vágott zöldségekkel összekeverjük, majd borssal ízesítjük.
Változata lehet még pl. a barna rizs curryvel. Itt a 2 ekcurryt 2 ek növényi olajban megpirítunk, majd a rizsbe keverjük. A gombás változatnál kb. 25 dkg friss gombát vékony szeletekre vágunk, majd 2 ek növényi olajban megpárolunk. A főtt rizzsel és sok petrezselyemmel összekeverjük. Az elkészült ételt fehér borssal, és kevés zúzott fokhagymával ízesítjük.
Fűszeres, fokhagymás salátaöntet tofuval
2006. október 2.
Hozzávalók:
15 dkg tofu, 2 evőkanál olíva olaj (napraforgó, kukorica, szója), 1 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál Vegamix, 1 mokkáskanál „Erős Pista", 1 mokkáskanál majoránna, 1 mokkáskanál bazsalikom, 2 mokkáskanál lestyán.
Elkészítése:
Az egészet össze turmixoljuk, szükség esetén vízzel hígítjuk.
Gabonapelyhes, magos kenyér
2006. október 2.
Hozzávalók:
50 dkg finomliszt, 20 dkg búzapehely, 15 dkg rozspehely, 15 dkg zabpehely (ezek bármilyen nagyobb élelmiszerboltban beszerezhetők), 20 dkg héjában főtt krumpli, 1 dkg tengeri só, 4 ek tisztított napraforgómag (egész), 2 ek lenmag, 5 dkg élesztő, 4 ek étolaj, 1 ek méz, víz.
Elkészítése:
Az élesztőt az előbb leírtak szerint előkészítjük. A hozzávalókat összekeverjük, majd amikor az élesztő felfutott, akkor meleg vízzel ugyanúgy kenyértésztát gyúrunk, ahogyan azt már leírtuk.
A kelesztési eljárás is ugyanaz, a sütési idő valamivel hosszabb: 20 + 60 perc, mivel a kenyér súlya is nagyobb, kb. 1,8 kg. A kezdő hőfok szintén 250 C fok, majd 200 C fokon folytatjuk a teljes elkészültig. A sülés utáni kezelés is megegyezik az előzőekben leírtakkal. A kenyérben levő lenmag és a gabonapelyhek serkentik a bélműködést, az ilyen kenyér rendszeres fogyasztása megszűnteti a székrekedést.
Ghí
2006. október 2.
Hozzávalók:
Legalább 1 kg vaj, hogy egy hónapra előre meglegyen a szükséges mennyiség.
Elkészítése:
Mossuk meg a vajat hideg vízben, hogy kimossuk belőle az esetlegesen benne maradt tejet. Tegyük a vajat egy olyan edénybe, aminek nagy hőkapacitása van, pl. öntöttvas lábasba. Melegítsük forrásig, majd tegyük takaréklángra, olyan kicsire, amennyire csak lehet. Hagyjuk így bugyborékolni másfél - két óráig, de a közben képződött fehéres habot folyamatosan szedjük le a tetejéről. Ez is felhasználható később, pl. a halavában, ami keleti édesség. Akkor van készen, ha átlátszó, aranysárga színű folyadék lesz belőle. Finomszövésű textílián (pl. géz) szűrjük le, vigyázva arra, hogy az alján levő üledék ne kerüljön át. Ezt már öntsük ki, ne használjuk fel. A ghí kihűlt állapotában sárgásfehér, elég kemény zsiradék.
Gombás búzafasírt
2006. október 2.
Hozzávalók:
65 dkg főtt búza, 35 dkg nyers gomba, 3 db közepes méretű nyers krumpli, 2 nagy fej vöröshagyma, 10 gerezd fokhagyma, 1 csomag zöld petrezselyem, 3 ek étolaj, 2,5 ek mustár, 3 tk majoránna, 2 tk lestyán, 2 tk bazsalikom, 3 mk őrölt bors, 1 ek édesnemes pirospaprika, 5 tk Vegamix, 3 ek kukoricakeményítő, 0,5 dl víz,
Elkészítése:
Áztassunk be előző este 40 dkg, bio, vagy natura boltban vásárolt búzát. Másnap öntsük le a vizet és tegyük fel főni, annyi vízben, amennyi jól elfedi. Felforralás után lassú tűzön még másfél két órát főzzük, fedél alatt. Akkor van kész, ha kipattog a fehér belseje. Szűrjük le, hagyjuk kihűlni és mérjünk le belőle 65 dkg-ot. A nyers krumplival együtt daráljuk meg a húsdarálón. Közben az olajon dinszteljük meg a vöröshagymát és adjuk a ledarált elegyhez, a nyersen átpréselt fokhagymával és valamennyi fűszerrel együtt. Oldjuk fel a keményítőt hideg vízben és ezzel is gyúrjuk össze. Nedves kézzel készítsünk belőle golyókat, vagy lapos pogácsákat ízlésünk szerint. Ha olajban sütjük, akkor előtte forgassuk meg zsemlemorzsában, ha grillezzük, vagy teflonos serpenyőben sütjük, akkor nem szükséges a morzsa.
Annak ellenére, hogy receptjeinket 4 személyre szoktuk megadni, ezúttal lényegesen nagyobb mennyiséget készítettünk. Ennek oka az, hogy a felesleges, megformázott fasírtgombócokat máskor is felhasználhatjuk, és nem kell újra nekigyürkőzni. Tegyük egy tálban a mélyhűtőbe, majd miután megfagytak, gyűjtsük össze egy tasakban, és úgy tárolhatjuk a mélyhűtőben a következő alkalomig, amíg szükség nem lesz rá. Bármilyen főzelékhez, rizshez, vagy sült krumplihoz tálalhatjuk.
Gombás zöldborsópörkölt
2006. október 2.
Hozzávalók:
20 dkg zöldborsó (friss vagy mélyhűtött), 10 dkg sampinyon gomba, 1 közepes fej vöröshagyma, 2 evőkanál napraforgó olaj, 1 mokkáskanál lestyán, 1mk Vegamix, 1 teáskanál darált pritamin (lehet nyersen ledarált és lefagyasztott is) vagy Édes Anna, 2 csapott teáskanál édesnemes pirospaprika.
Elkészítése:
Az apróra vágott, vagy darált vöröshagymát megdinszteljük az olajban. Az előzőleg megmosott, megtisztított, és felszeletelt gombát a hagymával pár percig pároljuk, majd beletesszük a zöldborsót. Hozzáadjuk a fűszereket, a pirospaprika kivételével. Ne adjunk hozzá vizet, mert a gombából és a zöldborsóból kifő annyi lé, amennyire szükség lesz. Amikor megfőtt, belekeverjük a pirospaprikát, és egy-két percig összefőzzük vele. Tálalhatjuk galuskával, kifőtt metélttel.
Gyuvecs (Dzsuvecs)
2006. október 2.
Hozzávalók:
60 dkg burgonya, 50 dkg gomba, 3 fej vöröshagyma, 30 dkg rizs (ha barna, annál jobb), 20 dkg zöldbab, 1 db nagyobb padlizsán, 5 - 6 db közepes paradicsom, 1 db sárga (édes) paprika, 1 db zöld (erős) paprika, 1 tofutejföl, 3 dl étolaj, 5 tk, Vegamix, 4 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, fele annyi zellerzöld, 2 kk. őrölt bors.
Elkészítése: (kicsit macerás, de megéri)
Megfőzzük a barnarizst kétszeres mennyiségű vízben 1 ek étolajjal és 1 tk Vegetával. Közben 1 fej vöröshagymát és a fokhagymákat megdinszteljük 2 ek étolajon és hozzáadjuk a megmosott, felszeletelt gombát. Fedő alatt 5 percig pároljuk. Meghámozzuk és felkarikázzuk a krumplit és a padlizsánt. Ez utóbbit besózzuk és hagyjuk lecsurogni (15 perc). Ezalatt beáztatjuk a cserépből készült római edényt (fél óra). Csurgassuk le és az aljára terítsünk egy réteg nyers krumplit, majd borítsuk le egy kis rizzsel. Erre mehet egy kis karikára vágott nyers hagyma, párolt gomba, zöldbab, és a paprikákból szelt karikák. Lezárjuk padlizsán szeletekkel és paradicsom karikákkal. Turmixoljuk össze a 2 dl vízben feloldott Vegamixet és a tofutejfölt a maradék olajjal és locsoljuk meg ezt a lerakott réteget. Ismételjük meg a műveletet még legalább egyszer, vagy addig, amíg anyagunk van, esetleg betelik az edény. A legtetejét is locsoljuk meg, majd a fedőt ráhelyezve legnagyobb fokozaton süssük 1 órát. Vegyük le az edény tetejét és süssük tovább, amíg szép piros nem lesz.
Gyömbéres kukorica leves
2006. október 2.
Hozzávalók:
25 dkg csemegekukorica, 1 ek kukoricaliszt, 1 közepes fej hagyma, 1 tk kurkuma, 1 mk cayenne-bors, vagy fehér bors, 2 dl tofujoghurt, 2 mk gyömbér, 1 tk darált pritamin, 1 csomag petrezselyemzöld, 1 l víz, 2 pici ág friss borsfű, 2 mk só, vagy Vegamix, 1 ek növényi zsiradék.
Elkészítése:
A vizet felforraljuk, beletesszük a kukoricát és a fűszereket, majd 10 percig főzzük. A kukoricalisztet összekeverjük a tofujoghurttal és belekeverjük a levesbe. Pár percig tovább főzzük. Tűzről levéve hozzáadjuk az olajat és az apróra vágott petrezselyem zöldet.
Hagymás zsír
2006. október 2.
Hozzávalók:
0,5 kg pálmazsír, 0,1 kg olaj (olíva, vagy napraforgó), 3 fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, 2 db sárga paprika, 1 db közepes méretű paradicsom, 1 tk Vegamix, vagy más ételízesítő, 1 tk lestyán, l tk bazsalikom.
Elkészítése:
Először lecsós alapot készítünk. Az összevágott vöröshagymát néhány evőkanál zsíron aranysárgára pirítjuk és kivesszük a nagyobbik részét, majd félretesszük. A maradék hagymához hozzáadjuk a paprikát és a paradicsomot és fedő alatt 10 percig lassú tűzön pároljuk. Ekkor tesszük hozzá az összes többi hozzávalót, felforraljuk és fedő nélkül, takaréklángon további 10-15 percig sütjük. Félig hűlt állapotban leszűrjük, majd hozzátesszük az elején sütött vöröshagymát és hagyjuk kihűlni.
Hajdinapogácsa fokhagymamártással
2006. október 2.
Hozzávalók a hajdinapogácsához:
1 db közepes hagyma, 2 evőkanál étolaj, 20 dkg hajdina, vagy népi nevén pohánka, 4 dl víz, 1 teáskanál Vegamix, 1 csomag petrezselyem zöld, 1 teáskanál szárított vagy friss metélőhagyma (snidling), 0,5 mokkáskanál őrölt bors, 1 mokkáskanál lestyán
A fokhagymamártáshoz:
8 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál zabpehely, 1 tofu joghurt (2 dl), 2 evőkanál étolaj, csipetnyi tengeri só
A hajdinapogácsa elkészítése
A hajdinát az étolajon pirítsuk kb. 5 percig, adjuk hozzá a vöröshagymát, majd alacsony hő-fokon 20 percig inkább pároljuk, mint főzzük. A szárított fűszereket mindig az elején, ha friss, a végén tegyük bele. A masszából vizes kézzel gombócokat formálunk és sütőben vagy serpenyőben ropogósra sütjük. Zsiradék nélkül is meg lehet sütni, ha egy serpenyőt sütőpapírral kibélelünk.
A fokhagymamártás elkészítése
A lisztet az étolajban kicsit megpirítjuk, belekeverjük a zúzott fokhagymákat, és annyi vízzel engedjük fel, hogy sűrű mártást kapjunk. Megsózzuk, majd kb. 5 percig főzzük. Többször megkeverjük, nehogy csomós legyen. Amikor elkészült belekeverjük a tofu joghurtot.
Kelkáposztás-gombás rakott makaróni
2006. október 2.
A kelkáposzta elkészítése és a hozzávalók:
1 kg kelkáposzta, 2 teáskanál Vegamix, víz a főzéséhez.
A kelkáposztát nagy cikkekre vágjuk, és a Vegetával ízesített vízben majdnem puhára főzzük. Amikor elkészült leszűrjük és lecsurgatjuk a felesleges vizet róla.
A gombapörkölt elkészítése és a hozzávalók:
50 dkg gomba, 2 közepes fej vöröshagyma, 3 evőkanál olaj, 2 teáskanál lestyán, 1 teáskanál Vegamix, 1 teáskanál tárkony, 2 teáskanál édesnemes pirospaprika. A lereszelt hagymát az olajon rövid ideig pároljuk. Ezután beletesszük a megtisztított, és felszeletelt gombát, a fűszereket, majd fedő alatt lassú tűzön készre főzzük. Vizet ne tegyünk alá, mert a gomba enged annyi nedvességet, amennyire szükség lesz.
Egy közepes tálat, lábast vagy tepsit bio margarinnal kikenünk. Az aljára tesszük a kelkáposzta felét, majd erre rásimítjuk a tofu joghurttal elkevert gombapörköltes spagettit. A tetejére a kelkáposzta másik felét helyezzük, amit aztán megkenünk tofu joghurttal. Fedő nélkül pirosra sütjük.
A spagetti elkészítése és a hozzávalók:
50 dkg spagetti, 1 teáskanál só, 1 evőkanál olaj. A spagettit közepes nagyságúra tördeljük, és a forrásban levő bő sós vízben megfőzzük, majd leszűrjük. Nem ragad össze a tészta, ha előzőleg 1-2 evőkanál olajat adunk a forrásban levő vízhez. Ezután a tofu joghurtot, gombapörköltet és a spagettit összekeverjük
Kukorica halava (keleti édesség)
2006. október 2.
Hozzávalók:
3 dl kukoricadara, 15 dkg növényi zsiradék, 1 dl méz, 5,5 dl víz vagy szójatej, 1 kk. őrölt kardamom, fél kk. őrölt szegfűszeg, negyed kk. só, 1 ek mazsola, lekvár.
Elkészítése:
A zsiradékon megpirítjuk a darát a sóval és a mazsolával. Közben felforraljuk a vizet a mézzel, majd hozzákeverjük a megpirult darához. Hozzáadjuk még a kardamomot, szegfűszeget, és addig főzzük, amíg elválik az edény falától. Ezután rögtön tepsibe, vagy tortaformába öntjük, és 1 órát dermedni hagyjuk. Mikor szilárd félbe vágjuk, és a két lap közé lekvárt teszünk.
Kukoricás kenyér
2006. október 2.
Hozzávalók:
50 dkg finomliszt, 20 dkg kukoricaliszt, 20 dkg héjában főtt krumpli, 10 dkg zabpehely, 2,5 dkg élesztő, 1 dkg tengeri só, 1 ek méz, víz.
Elkészítése:
A bevezetésben említett okok miatt ennél a kenyérnél még fontosabb az élesztő szerepe és a kelesztés. Ezért nagyon figyeljünk a technológiára, és mindig győződjünk meg arról, hogy rendben megy-e a kelesztési folyamat. Egyébiránt mindent úgy kell elvégezni, ahogy azt az előző két receptnél leírtuk.
Kukoricás rizs
2006. október 2.
Hozzávalók:
35 dkg rizs, 1 db. sárga paprika felkarikázva, 2 db. paradicsom 8 felé vágva, 2 dl szemes kukorica, 4 ek zeller apró kockákra vágva, 1 db. zöld chili, 1 l víz, 4 kk. só, 1 ek növényi zsiradék.
Elkészítése:
A zsiradékban megpirítjuk a chilit, hozzáadjuk a zöldségeket és félig puhára pároljuk. Közben kimossuk a rizsből a keményítőt. Ezután belekeverjük a rizst, a kukoricát, a sót és a vizet, majd készre pároljuk.
Lencsesaláta
2006. október 2.
Egyszerű egytálétel. Személyenként 2 dl lencsét válogassunk át, mossuk meg, és tegyük fel annyi vízben főni, ami egy ujjnyival ellepi. Tegyünk a vízbe 2 kávéskanál Vegamixet, és lassú tűzön főzzük puhára. Főzés alatt készítsük el a salátalevet.
Hozzávalók:
2 dl vízben 2 teáskanál méz, vagy édesítőszer, 1 teljes citrom (közepes) leve, 1 fej felkarikázott vöröshagyma, 1 gerezd zúzott fokhagyma.
Elkészítése:
A megfőtt lencsét szűrjük le, és öntsük rá a salátalevet, majd pihentessük hűtőszekrényben egy napig, hogy jól összeérjenek az ízek Ízlés szerint a fölösleges levet leöntjük róla.
Magyaros "szűzérmék"
2006. október 2.
Hozzávalók:
1 csomag (kb.14-16 db) szójaszelet, 6 dl. víz 1 dkg alapfűszer, 0,5 kg lecsó, 1 kg sült krumpli.
Elkészítése:
A szójaszeleteket áztassuk be a fűszeres vízbe, az alapreceptnél leírt módon. Ezúttal egy kicsit erősebben nyomkodjuk ki, mert nem baj, ha a lecsó levéből többet felszív. Amíg ázik, készítsünk lecsót olyan módon, ahogy szeretjük. Kész lecsó alkalmazása esetén ajánljuk a „feljavítását" egy kevés olajon fonnyasztott vöröshagymával és fűszerekkel. Egy kis forralás sem árt neki, mert egyrészt sűrűbb lesz a szaftja, másrészt a paprika is jobban megpuhul benne. Ezekkel párhuzamosan süssünk sült krumplit. Amikor a lecsó elkészült, keverjük bele a szeleteket. Hagyjuk kb. 10 percig, hogy a szaft átjárja. Tálaláskor tegyük rá a sült krumplira.
Mángoldos (spenótos) palacsinta
2006. október 2.
A mángoldos köleskrémben leírtak szerint pároljuk és ízesítjük a mángoldot, majd a tej nélkül, vízzel elkészített palacsintatésztához keverve palacsintákat sütünk vele. Jól illik hozzá a gombapörköltes ragu, amivel megtölthetjük a palacsintákat.
Mángoldos köleskrém
2006. október 2.
Hozzávalók:
1 dl köles, 3 dl víz, 1 mokkáskanál kurkuma, 2 mk Vegamix, 2 mk lestyán, 6 dkg vöröshagyma, 2 mk szárított petrezselyem (vagy friss), 9 dkg majdnem szárazra kinyomkodott, főtt mángold, vagy spenót (fagyasztott, vagy friss), 5-6 evőkanál pirított szezámmag, 3 gerezd fokhagyma, 5 tk sűrített paradicsom (nem konzerv), 2 tk darált pritamin (Édes Anna), 10-13 dkg margarin.
Elkészítése:
A kölest felöntjük a vízzel, beletesszük a kurkumát, Vegamixet, lestyánt, az apróra vágott vöröshagymát, petrezselymet és kb. 20 perc alatt puhára pároljuk. Ezalatt a mángoldot felengedjük, (ha fagyasztott) szárazra kinyomkodjuk, és a fokhagymával, sűrített paradicsommal, pritaminnal összefőzzük. Kihűlés után a kölest és a mángoldot a ledarált szezámmaggal összeturmixoljuk. Lehet köles nélkül is elkészíteni, de így sokkal kiadósabb. A mángold helyett használhatunk spenótot.
Napraforgómagos korpás kenyér
2006. október 2.
Hozzávalók:
50 dkg finomliszt, 5 dkg búzakorpa, 5 dkg darált, tisztított napraforgómag, 5 dkg kukoricaliszt 20 dkg héjában főtt krumpli, 1 dkg só, 1 tk őrölt köménymag, 2,5 dkg élesztő, 1 ek méz, víz.
Elkészítése:
Az élesztőt tegyük egy legalább félliteres bögrébe. Adjunk hozzá 1 evőkanál mézet és 2 evőkanál finomlisztet. Meleg vízzel keverjük híg tejföl sűrűségűre és hagyjuk addig állni (kb. 15 perc), amíg majdnem kifut. Addig összedolgozzuk kézzel az összes többi hozzávalót, mert ha só érintkezik az élesztővel, akkor tönkreteszi. Ezután az élesztővel és további meleg vízzel félkemény ruganyos kenyértésztát gyúrunk.
A kelt tészták (kenyerek, pogácsák, kalács, stb.) „lelke" a jó élesztő, a gyúrás és a kelesztés. Ezért az élesztő mindig friss legyen és addig soha ne tegyük a tésztához, amíg rendesen be nem indult. Gyúrni, pedig addig kell, amíg a tészta a kezünktől elválik. Ne sajnáljuk a fáradtságot, mert megéri! A jól kidolgozott kenyértésztában könnyedén fognak lejátszódni azok a folyamatok, amitől a kenyér jó ízűvé válik. A kelesztési idők betartása pedig biztosítja, hogy ne legyen „ szalonnás", „elkelt", vagy nyúlós a kenyér.
Folytassuk azonban ott, hogy az összegyúrt kenyértésztát tegyük egy lisztezett mélyebb edénybe és letakarva 25 -30 C fokon hagyjuk pihenni (pl. előmelegített sütő) addig, amíg kb. a kétszeresére dagad. (1 óra). Ekkor lisztezett gyúródeszkán alaposan átdolgozzuk, majd sütőformába helyezzük. Ez lehet akár egy lábos is, vagy a piacokon kapható téglalap forma. Ezeket is természetesen először kikenjük olajjal és liszttel megszórjuk a könnyebb kivehetőség kedvéért. Letakarva újra kb. 1 órát kelesztjük és amikor megint legalább kétszeresére megkelt, akkor 250 C fokos sütőbe tesszük. Alulra érdemes egy tepsibe vizet tenni, hogy sülés közben ne száradjon ki a kenyér. 20 perc után levehető a hőmérséklet 200 C fokra és további 45 - 55 percig süssük. Egy hústű beszúrásával lehet ellenőrizni, hogy megsült-e már? Amikor készen van, már nem ragad a belseje. A receptben leírt kenyér kb. 1 kg lesz.
Vegyük ki a kész kenyeret, mossuk le a héját hideg vízzel és tekerjük be egy konyharuhába. Így hagyjuk kihűlni, különben szeleteléskor széteshet. A benne levő krumpli és a kukoricaliszt segít abban, hogy sokáig eltartható legyen, amire reméljük, nem kerül sor.
Pakora (Gomba ropogós bundában)
2006. október 2.
Indiában a nagyvárosok utcáin zacskóban árusítják ezt a frissen sült, fantasztikusan finom csemegét, akárcsak Európában a sült krumplit. Ezúttal a gombával ismertetjük, de bármilyen zöldséggel, hagymával, krumplival is elkészíthető, gyorsan és olcsón.
Hozzávalók:
20 dkg csicseriborsó, vagy sárgaborsó liszt, 1 ek őrölt koriander, fél tk kurkuma, 2 tk só, fél tk pirospaprika, csipetnyi őrölt bors, kb. 3,5 dl víz, 70 dkg megmosott, fél centiméternél nem vastagabbra vágott gomba, a sütéshez olaj.
Elkészítése:
a sárgaborsó, vagy csicseriborsó lisztet (nem jó más!) átszitáljuk, majd belekeverjük a fűszereket. Kevés vízzel csomómentesre keverjük úgy, hogy lassan öntjük hozzá, mint a palacsintatészta készítésénél. Olyan sűrűre készítjük, hogy a fém evőkanál hátulját is befedje. 10 - 15 percig pihentetjük, habverővel habosra felverjük, hogy a tészta könnyű legyen. A felvágott gombából beleszórunk egy jó párat és egyesével, kézzel a közepesen forró olajba szórjuk. Kiszedő kanállal szalvétára szedjük. Fűszeres rizzsel, vagy sült krumplival és zöld salátával együtt nem lehet betelni vele, mert ropogós és nagyon ízletes.
Pikáns padlizsánszelet
2006. október 2.
Hozzávalók:
60-80 dkg padlizsán, 5 - 6 gerezd fokhagyma, 5 dkg darált dió, 4 ek olívaolaj, 2 ek citromlé, csipet só, frissen őrölt bors, 1 csokor petrezselyem.
Elkészítése:
A megmosott, és szárazra törölt padlizsánokat előmelegített sütőben kb. 25-30 percig süssük. . Miután kihűlt távolítsuk el a héját és vágjuk fel kb. 1 cm-es szeletekre. A zúzott fokhagymát a darált dióval, petrezselyemmel, az olajjal, a citromlével és ízlés szerint sóval, borssal kikeverjük. A felkarikázott padlizsánszeleteket kevés olajon pirosra sütjük. Ezután egy tálban, melynek fedele is van, lerakunk egy sor szeletelt padlizsánt, megöntözzük egy kevés öntettel, majd újra a padlizsán következik stb. Vigyázzunk, mert könnyen szétesik. Amikor a rétegezés elkészült lefedjük, és legalább 12 órát hűtőszekrényben érleljük. Tálaláskor díszíthetjük paradicsom, vagy citromkarikákkal, további petrezselyem- vagy friss koriander zölddel, darabos dióval. Fogyaszthatjuk pirítós kenyérrel, ehetjük sült krumplihoz, párolt rizshez.
Pikáns salátaöntet
2006. október 2.
Hozzávalók:
15 dkg tofu, 3 evőkanál olíva olaj (napraforgó, kukorica, szója), 1 evőkanál friss citromlé, 1 teáskanál mustár, 1 teáskanál sűrített paradicsom (nem konzerv!), 1 gerezd fokhagyma, 1 mokkáskanál bors, 1 teáskanál Vegamix, 1 mokkáskanál majoránna, 1 teáskanál lestyán.
Elkészítése:
Szintén össze turmixoljuk és a salátára öntjük.
Puliszka
2006. október 2.
Hozzávalók:
15 dkg kukoricadara, fél liter víz, csipet só.
Elkészítése:
A kukoricadarát a vízzel tetszés szerinti sűrűségűre főzzük. A megfőtt puliszkát olvasztott vajba szaggatjuk. !Ezután tányérra tesszük, és megszórjuk dióval vagy mákkal. Megforgathatjuk még pirított szezámmagban, vagy napraforgómagban. Megkenhetjük a tetejét tofujoghurttal is. Elkészíthetjük még édesen is. Ekkor idénygyümölccsel díszíthetjük.
Puri
2006. október 2.
Hozzávalók:
50 dkg teles őrlésű liszt (25 dkg Graham liszt + 25 dkg fehér liszt), 1 ek vaj, 1 tk tengeri só, langyos víz, olaj sütéshez.
Elkészítése:
Keverjük össze a lisztet a sóval és a vajjal, majd langyos víz segítségével gyúrjunk belőle kemény tésztát. Jól dolgozzuk át, majd letakarva hagyjuk pihenni fél órát. Ezután formáljunk 2 -3 cm átmérőjű golyókat a tésztából és vajazott gyúródeszkán nyújtsuk ki 12 - 15 cm átmérőjű 2 - 3 mm vastag lepényekké. Készítsünk előre 15 - 20 db purit, addigra az olaj is felforrósodik. Tegyünk bele annyit, amennyi belefér és a kiszedővel nyomjuk az edény aljára, hogy alulról/felülről egyformán érje a forró olaj. Amikor felpuffad (olyan lesz, mint a rántott párizsi) meg lehet fordítani. Amikor mindkét oldala aranybarna, akkor szalvétára szedjük ki és úgy adjuk az ételekhez.
Rablóhús zöldségből
2006. október 2.
Hozzávalók:
Szeletelt főtt krumpli, nyers paradicsom szeletelve, uborkaszeletek, vöröshagyma, sampinyon gomba, padlizsán vagy cukkini szeletek, zellerszeletek, kelkáposztalevél
Elkészítése:
1 dl napraforgó olajat keverjünk össze 2 evőkanál mustárral, 2 gerezd zúzott fokhagymával. Ízesítsük Vegamix-szel, lestyánnal, tárkonnyal, szerecsendióval, gyömbérrel, vagy olyan fűszerekkel, ami az ízlésvilágunkhoz közel áll. Forgassuk meg ebben a páclében az 5-8 mm vastagságúra szeletelt zöldségeket és készítsük el a hurkapálcikára húzott nyársakat.
Egy tűzálló tál aljára terítjük a leforrázott kelkáposztaleveleket, és erre szorosan egymás mellé rakjuk a hurkapálcikára feltűzött „rablóhús szeleteket". Kenőtollal bőven kenjük meg a páclével a tetejét, és forró sütőben süssük pirosra. Sütés közben forgassuk és kenegessük!
Jól megy hozzá a főtt rizs, vagy a héjában sült krumpli.
Sült tofu
2006. október 2.
Hozzávalók:
45 dkg tofu (3 db), 10 dkg sárgarépa, 20 dkg zöldborsó, 2 fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, 1 hüvelykujjnyi gyömbér (ha nincs friss, lehet 1 tk gyömbérpor 1 ek citromlével elkeverve), 5 ek világos szójaszósz, 1 ek kukoricakeményítő, 3 dl víz, 3 ek étolaj, 1 ek „Erős Pista".
Elkészítése:
Az olajon 1,5-2 percig pároljuk a vöröshagymát, a fokhagymát és a gyömbért. Hozzáadjuk a csíkokra vágott tofut és nagy lángon összemelegítjük. Ráöntjük a szójaszószt, hozzáadjuk a gyufaszál vékonyra vágott sárgarépát és a zöldborsót. Végül hozzáöntjük a vízben feloldott keményítőt és fedő alatt 5 percig főzzük. A végén tegye hozzá az Erős Pistát, aki szereti. Spagettivel, vagy natúr rizzsel (ha lehet barna legyen) tálalva igazi ínyencség.
Szezámkrém
2006. október 2.
Hozzávalók:
10 dkg szezámmag, 5 dkg hántolt napraforgómag, 15 dkg light margarin (vaj), 3 evőkanál olaj, 2 dkg vöröshagyma, 2 teáskanál mustár, 1 teáskanál Vegamix, 1 teáskanál lestyán
1 mokkáskanál bors, 2 evőkanál zabkorpa, 0,5 dl víz.
Elkészítése:
a kétfajta magot megpirítjuk és kihűtjük, majd az egészet össze turmixoljuk.
Szója elkészítése (Alaprecept, Alapfűszer)
2006. október 2.
Alaprecept
4 személyre vegyünk 20 dkg szójakészítményt. Pl. granulátum, kocka, vagy szelet. Tegyünk fel 6 dl. vizet melegedni. Tegyünk bele 1 tk (2 - 3 g) szójaízesítő alapfűszert. Amikor felforrt, adjuk hozzá a szójakészítményt, majd a tűzről levéve fedő alatt hagyjuk kihűlni. Ez kb. 2-3 óra, de ha sietős, nem kell feltétlenül kivárni. Többször keverjük meg, hogy a fűszeres lé, ami az ízét meghatározza, jól átjárja. Ezt a fűszeres levet gyakorlatilag teljesen felszívja. Ezután, amennyiben az elkészítendő étel úgy kívánja, kézzel, vagy krumplinyomóval enyhén kinyomjuk belőle a vizet. A gyakorlatban kialakul, hogy mennyire, mert ha túlságosan kinyomjuk, akkor szárazzá válhat, és sokkal jobban beszívja az elkészítése során a későbbi fűszereket.
Alapfűszer I.
10 rész Vegamix (vagy más ételízesítő), 1 rész őrölt kömény, 1 rész őrölt feketebors (erre érzékenyek használjanak inkább borsikafüvet.), 0,5 rész őrölt szerecsendió. Készítsünk belőle egyszerre többet, tároljuk jól záródó üvegben, így mindig lesz kéznél, ha szükség van rá.
Alapfűszer II.
10 rész Vegamix, 1 rész szárított lestyán, 1 rész őrölt kömény, 1 rész borsikafű, 0,5 rész őrölt szerecsendió. Készítsünk belőle egyszerre többet, tároljuk jól záródó üvegben, így mindig lesz kéznél, ha szükség van rá.
Szója fasírt
2006. október 2.
Hozzávalók:
200 g szója granulátum, 6 dl. fűszeres víz, 6 ek étolaj, 5 g só, 16 dkg vöröshagyma, (2 nagyobb), 5 dkg fokhagyma (6-8 gerezd), 2 tk őrölt bors (borsikafű), 1 csomag petrezselyemzöld, 4 tk majoránna, 4 tk lestyán, 2 tk bazsalikom, 2 ek kukoricakeményítő, kevés szójaliszt, 1 db zsemle, vagy 2 db közepes nyers krumpli reszelve.
Elkészítése:
A szója granulátumot fűszeres vízzel leforrázzuk (lásd alaprecept) majd kinyomkodjuk. Ezután hozzáadjuk az olajban megfonnyasztott vöröshagymát, a zúzott fokhagymát, a fűszereket és a finomra vágott petrezselyem zöldjét, végül a keményítőt. Amennyiben lágynak találnánk a masszát, szójaliszttel stabilizálhatjuk. Lazábbá tehetjük 1 db áztatott, kicsavart zsemlével, vagy 2 db közepes reszelt, nyers krumplival. Sütni, pogácsa alakban lehet, a szokásos módon olajjal, vagy teflon edényben fedő alatt, esetleg grillsütőben.
Túrógombóc tofuból
2006. október 2.
Hozzávalók:
45 dkg tofu (3 db), 4-5 csomag vaníliás cukor, 25 dkg gríz, 5 dkg zabkorpa, 1 ek kukoricakeményítő, 1 citrom reszelt héja, 1 mk só, 1 tk szódabikarbóna, 4 ek étolaj, 10 dkg zsemlemorzsa.
Elkészítése:
Villával összetörjük a tofut és elkeverjük a vaníliás cukorral, sóval, szódabikarbónával, és a reszelt citromhéjjal. Összegyúrjuk a grízzel és a zabkorpával. Pihentetjük 15 - 20 percet és vizes kézzel gombócokat formálunk belőle. Forró vízben (amibe előtte 1 ek olajat tettünk) addig főzzük, amíg fel nem jön a tetejére. 3 ek olajon megpirítjuk a zsemlemorzsát és beleforgatjuk a kiszedett, lecsöpögtetett, de vizes gombócokat. Forrón tálaljuk. Tej érzékenyek, allergiások is fogyaszthatják!
Vegetáriánus "hurkazsír"
2006. október 2.
Hozzávalók:
0,5 kg pálmazsír, 0,1 kg olaj (olíva, vagy napraforgó), 1 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, l db sárga paprika (csöves), kb. 2 cm friss gyömbér (ha nincs, 1 tk gyömbérpor + 1 ek citromlé), 1 tk Vegamix, vagy más hasonló ételízesítő, 1 tk lestyán, 1 tk egész bors, 1 db kardamom mag (nagy), 1 tk majoránna, 1 mk szegfűszeg, 2 db babérlevél, 2 tk piros paprika.
Elkészítése:
A 0,5 kg zsírból néhány evőkanállal kiveszünk és felforrósítjuk. Beletesszük az előzőleg apróra vágott vöröshagymát, a gyömbért és a zúzott fokhagymát. Megdinszteljük lassú tűzön, majd beletesszük a csíkokra vágott húsos sárga paprikát és valamennyi fűszert. Kb. 10 percig fedő alatt pároljuk, majd hozzátesszük az összes zsírt és az olajat. Felforraljuk, majd kb. 20 - 25 percig lassú tűzön sütjük. Amikor már félig kihűlt, de még folyik, leszűrjük. Kihűlés után barna kenyérre kenve ne felejtsük el házi pirospaprikával megszórni (erjedésgátló!) és rengeteg salátával fogyasztani.
Vegetáriánus "libazsír"
2006. október 2.
Hozzávalók:
0,5 kg pálmazsír, 0,1 kg olaj (olíva, vagy napraforgó), 1 gerezd fokhagyma, l db sárga paprika (egész), kb. 2 cm friss gyömbér (ha nincs, 1 tk gyömbérpor + 1 ek citromlé), 1 ek Vegamix, vagy más hasonló ételízesítő, 1 tk lestyán, 1 mk őrölt bors, 3 db kardamom mag (nagy), 2 db babérlevél, 1 tk „Erős Pista", vagy nem túl erős paprika.
Elkészítése:
A 0,5 kg zsírból néhány evőkanállal kivesszünk és felforrósítjuk. Beletesszük az előzőleg apróra vágott gyömbért és a zúzott fokhagymát. Megdinszteljük lassú tűzön, majd beletesszük a csíkokra vágott húsos sárga paprikát és valamennyi fűszert. Kb. 10 percig fedő alatt pároljuk, majd hozzátesszük az összes zsírt és az olajat. Felforraljuk, majd kb. 20 - 25 percig lassú tűzön sütjük. Amikor már félig kihűlt, de még folyik, leszűrjük. Kihűlés utáni tálalása és felhasználása ugyanaz, mint az előző receptnél.
Zabpelyhes, gombás burgonyalángos, "bakonyi" módra
2006. október 2.
Hozzávalók a lángoshoz:
80 dkg burgonya, 1 fej közepes vöröshagyma, 4 ek zabpehely, kb. 25-30 dkg teljes őrlésű búzaliszt, 2 ek zabkorpa, 1 tk tengeri só, 1 tk bors.
A bakonyi raguhoz: 30 dkg gomba, 2 ek étolaj, 1 kis fej vöröshagyma, 2 tk Vegamix, 3 tk gulyáskrém, 1 dl víz, 1 tk kukoricakeményítő.
Elkészítése:
a burgonyát meghámozzuk, és reszelőn durvára reszeljük. Ugyanezt tesszük a vöröshagymával is, majd összekeverjük a zabpehellyel és a zabkorpával, valamint annyi teljes őrlésű liszttel, amennyit felvesz. Tésztát gyúrunk belőle a só és a bors hozzáadásával, majd tepsibe simítjuk, sütőpapírra. Forró sütőben sütjük, félidőben óvatosan megfordítjuk, vigyázva, hogy ne törjön el. A megmosott és feldarabolt gombát a 2 evőkanál olajon megpirított hagymára tesszük és a Vegamix, gulyáskrém hozzáadása után fedő alatt 5 percig pároljuk. Közben 1 dl hideg vízben oldjuk fel a keményítőt és a gombás raguval kb. 1 -2 percig forraljuk össze.
Az időközben felszeletelt zabpelyhes burgonyás lángosok tetejére öntjük és friss zöldsalátával tálaljuk.
Zelleres tönkölydara leves
2006. október 2.
Hozzávalók:
7 dkg tönköly(búza)dara, 1 teáskanál Vegamix, 2 db sárgarépa, 2 db fehérrépa, 1 db kisebb zeller, l csomó zeller zöld, 1 csomó petrezselyem zöld, 1 teáskanál lestyán, 0,5 mokkáskanál feketebors, 1 evőkanál növényi zsiradék
Elkészítése:
a darát pirítsuk meg a zsiradékban, majd engedjük fel kb. 1 liter, Vegetával ízesített vízzel. Forraljuk fel, keverjük bele a fűszereket, a karikára vágott répákat, és a nagyon vékony csíkokra reszelt zellert. Főzzük addig, amíg a répák megpuhulnak, majd tegyük bele az apróra vágott petrezselyem és zellerleveleket
Zöldséges "natúrszelet" hajdinával
2006. október 2.
Hozzávalók a natúrszelethez:
Bármilyen szeletelt zöldségféle (cukkini, zeller, tök, padlizsán, vöröshagyma, széles csíkra vágott párolt sárgarépa, paszternák, patisszon,stb.) 3 evőkanál növényi zsiradék, 1 teáskanál lestyán, 1 mokkáskanál kurkuma, 1 mokkáskanál mustármag, 1 mokkáskanál koriander, 1 mokkáskanál őrölt cayenne-i bors, 3 gerezd zúzott fokhagyma, 1 teáskanál Vegamix, 1 mokkáskanál gyömbérpor.
A natúrszelet elkészítése:
a növényi zsiradékhoz hozzátesszük a fűszereket, összemelegítjük őket, majd beleforgatjuk a kiválasztott zöldséget. Serpenyőben közepes hőfokon pár percig sütjük, vigyázzunk arra, hogy ne égjen meg. A megpirult zöldségszeleteket papírszalvétára szedjük.
Hozzávalók a hajdinához:
1 csésze hajdina, 2 csésze víz, 1 ek friss, vagy szárított petrezselyem zöld, 2 ek növényi zsiradék, 1 mk Vegamix.
A hajdina elkészítése:
a 2 evőkanál növényi zsiradékban megpirítjuk a hajdinát. Amikor már „szaga" van, felöntjük a vízzel, beletesszük a Vegamixet és a petrezselymet. Alacsony hőfokon inkább duzzasztjuk, mint főzzük kb. fél órát.